OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24 Marca, Niedziela Palmowa

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

2. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie… Okazja do Spowiedzi Św. w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę przed Mszą Świętą o godz. 17.00.

3. W poniedziałek Mszy Św. o godz. 17.00 w Leżenicy.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja do godz: 21:00. Podczas Mszy Świętej dzieciom, które przygotowują się do I Komunii Św. zostaną poświęcone książeczki.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy Świętej. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00.

Od godz: 15:00 do wieczornej liturgii o godz: 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godziny 21:00.

– O godzinie 15.00 w Róży Wielkiej rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz: 10:00 do wieczornej liturgii.

 – Święcenie potraw: Różanka 10.15; Leżenica 10.30; Róża Wielka – godz. 11.00; Róża Mała 11.30; Kępa – godz. 11.50; Łomica Folwark 12.10; Łomica Pierwsza — godz.12.30; Łomica – godz.13.00. pamiętajmy o skarbonkach wielkopostnych.

Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Warto w tym dniu zachować Post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

7. W sobotni wieczór o godz: 18:00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa.

8. Msza Święta Rezurekcyjna o godzinie 6.00

9. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Św. w Róży Wielkiej  – 6.00 i 13.00, Kępa – 8.00, Łomnica – 10.00,Leżenica – 11.30 w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego. 

10. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…

11 . Pragną zawrzeć związek małżeński:

– Izabela Bukowska, st. wolnego, zam. Łomnicy,

– Paweł Patrynowski, st. wolnego, zam. Łomnicy.

udostępnij

Facebook
Twitter
Linkdin
Pinterest